Bufor ciepła
Elektryczny „Bufor Ciepła” to alternatywa dla innych rodzajów ogrzewania - (bufor bez grzałek to idealne rozwiązanie do współpracy ze stałopalnymi kotłami na drewno oraz węgiel)
-
Niskie koszty użytkowania - korzystając z nocnej taryfy oraz z energii z instalacji fotowoltaicznej, ogrzewanie buforem ciepła może być tańsze od ogrzewania np. gazem LPG lub olejem opałowym.
-
Większe dotacje - Na instalacje fotowoltaiczne (sprawdź naszą ofertę), dzięki instalacji bufora jak i dotacje na sam bufor jako magazyn ciepła
-
Wygoda - Bufor praktycznie nie wymaga obsługi, bezprzewodowy sterownik pokojowy możemy umieścić w dowolnym miejscu.
-
Prostota - Najmniej skomplikowany układ grzewczy nie wymagający corocznych płatnych przeglądów
-
Idealny do współpracy z fotowoltaiką - Zwiększa autokonsumpcję produkowanej energii, zatrzymując ją w postaci ciepła.
Bufor może być jedynym źródłem ciepła, ale może również pracować jako dodatkowe źródło ogrzewania. Jeśli posiadamy sprawny kocioł na drewno, węgiel. ekogroszek lub pellet , to możemy połączyć oba układy, co zapewni nam większą niezależność od zmian cen nośników energii oraz wygodę użytkowania spowodowaną brakiem konieczności ciągłej obsługi kotła na paliwo stałe.
A jak działa elektryczny bufor ciepła?
Jest to odpowiednio duży zbiornik wodny z zainstalowanymi grzałkami elektrycznymi w którym magazynujemy wodę nagrzaną w nocnej – tańszej taryfie. W taryfie G12w (w zależności od operatora) tańszy prąd mamy do dyspozycji w dni powszednie w godzinach 22÷06 oraz w ciągu dnia od 13-stej do 15-stej. W weekendy tania taryfa obowiązuje od godź. 22 w piątek do godź 6 rano w poniedziałek.
Automatyka sterująca zadba o to aby nagrzewanie bufora odbywało się w czasie obowiązywania niższej ceny prądu.
Bufor ciepła z zabudowanymi grzałkami elektrycznymi to odpowiednik kotła elektrycznego i oddzielnego zbiornika buforowego. Przewagą takiego układu jest fakt że grzałki efektywniej nagrzewają wodę w buforze od kotła elektrycznego, który jest zainstalowany poza zbiornikiem i robi to przepływowo, co generuje dodatkowe straty i jest rozwiązaniem droższym.