top of page

Elektryczne kotły centralnego ogrzewania

Kotły elektryczne od lat są stosowane w układach centralnego ogrzewania i pomimo wzrostu cen prądu ich popularność ciagle rośnie. Związane jest to z faktem coraz większej popularności układów fotowoltaicznych. Kocioł elektryczny w połączeniu z fotowoltaiką to praktycznie bezobsługowy i niezawodny układ, którego koszt eksploatacji może być konkurencyjny dla innych źródeł ciepła.

Instalacja kotła elektrycznego może być atrakcyjną opcją na modernizację kotłowni jeżeli chcemy nim zastąpić np. kocioł olejowy lub kocioł na gaz LPG i nie przysługuje nam żadna dotacja. Eksploatacja takiego kotła, zwłaszcza połączona z instalacją fotowoltaiczną może być tańsza i mniej kłopotliwa.

kel 2_3.jpg

 

Elektryczny kocioł centralnego ogrzewania to urządzenie stosunkowo tanie w instalacji i może pracować jako jedyne źródło ciepła lub jako uzupełnienie np. kotła węglowego lub kominka, uwalniając nas od ciągłej obsługi takiego kotła.

Wspomaganie układu c.o. kotłem elektrycznym daje nam możliwość używania kotła stałopalnego tylko w największe mrozy a w okresach przejściowych kiedy to zapotrzebowanie na ciepło jest mniejsze możemy używać kotła elektrycznego. Kocioł elektryczny może także utrzymywać minimalną temperaturę w budynku podczas naszej dłuższej nieobecności, sprawdzi się on również w domach użytkowanych sezonowo, gdzie nie opłaca się inwestować  np.  w pompę ciepła.

 Ogrzewanie elektryczne zawsze uważane było jako mało kłopotliwe lecz najdroższe w eksploatacji i w zasadzie tak było, ale obecnie sytuacja znacznie się w tym względzie zmieniła. Koszty ogrzewania innymi nośnikami tak znacznie wzrosły że dogoniły koszty ogrzewania elektrycznego, dodatkowo znacznie poprawiła się izolacyjność budynków a co za tym idzie zmniejszyła się ilość energii koniecznej do ogrzania pomieszczeń. Te czynniki sprawiły że koszty ogrzewania elektrycznego w wielu wypadkach zrównały się z kosztami innych rozwiązań. Dodatkowo mamy możliwość korzystania z energii z fotowoltaiki co dodatkowo zmniejsza koszty eksploatacji ogrzewania elektrycznego.

bottom of page